Entrevista al Doctor García de Palau de THC Terapéutico

El doctor Mariano García de Palau

Philosopher seeds sempre ha pensat en poder atendre les necessitats dels usuaris terapèutics a través de les nostres varietats de marihuana. Per a això, dins les nostres línies genètiques podeu trobar cànnabis amb un alt contingut en CBD - com ara la marihuana Spicy CBD  - arribant fins a un 10% d'aquest cannabinoide. El món de la marihuana medicinal està avançant molt de pressa, així que és molt important estar al dia dels avenços que es realitzen a nivell global. El nostre equip ha volgut col·laborar amb el projecte dirigit pel Doctor Mariano García de Palau en el seu blog THC Terapéutico, on atén diariament els ususaris de cannabis medicinal que tenen serioses dificultats a l'hora de trobar un metge especialitzat que vulgui involucrar-se i donar el seu diagnòstic, fins i tot sent conscient que la marihuana és il·legal i que no rep cap recolzament per part d'administracions, hospitals o el propi Estat. Mercès a l'entrega i passió d'aquest metge, i al gran nombre de persones que necessiten teràpies amb cànnabis, el seu blog THC Terapéutico s'ha consolidat com una de les consultes mèdiques especialitzades en marihuana de més rellevança en llengua espanyola. La seva gran amabilitat ens va permetre fer-li una petita entrevista que hem volgut compartir amb tots vosaltres.  

Entrevista de Philosopher seeds a THC Terapéutico

1- A banda de col·laborar amb diverses publicacions del sector cannàbic, has creat una nova eina d'interacció amb els usuaris de cànnabis medicinal; es tracta de la web THC Terapéutico , on dones informació sobre el seu ús medicinal i les possibles aplicacions terapèutiques. A quants pacients atens en el teu blog THC Terapéutico?

En aquests moments estarem propers a les 200 consultes aproximadament, de les que vaig el seguiment del pacient en determinats casos. En la majoria d'ells hi ha una sola consulta, tot i que es pot establir un diàleg metge-pacient si la situació axí ho escau.

2- Sabem que la situació il·legal de'aquesta planta en limita l'accés i afecta directament a tots aquells que necessiten rebre tractament amb cànnabis. Pot receptar marihuana com a "Galènic" a Espanya?

En aquests moments, a Espanya només es pot receptar el Sativex. Una qüestió diferent és si es pot aconsellar un tractament amb cànnabis, però en cap cas prescriure'l, car no podem oblidar la situació legal d'aquesta planta. Un producte il·legal mai pot ésser prescrit.

3- Avui dia, a nivell internacional, molts països estan canviant les seves polítiques sobre l'ús, producció i venda de cànnabis; per què creus que el cànnabis hauria de ser legal?

El doctor García de Palau al stand de Indica/ Sativa Trade amb el nostre equip

El cànnabis va ser declarat il·legal, quelcom que mai hauria d'haver passat. El 1937 va ser declarat il·legal pels Estats Units i, a partir d'aquest moment, ni tan sols el seu ús terapèutic es va lliurar de la prohibició. Actualment podríem parlar d'un canvi d'actitud en alguns països, que haurien d'esdevenir exemples per a la normalització de l'ús del cànnabis, tan terapèutic com lúdic. Hem de tenir en compte que estem consumint una planta amb diferents principis actius, alguns d'ells amb propietats psicoactives, que pot crear addicció segons l'ús que se'n fagi i el perfil del consumidor, com qualsevol altra droga d'aquestes característiques. Utilitzem opiàcids, benzodiacepines, etc. que són drogues psicoactives amb una dosi mortal, i ho fem amb total normalitat. Per què, doncs, tot el relatiu al cànnabis es transforma en negatiu?

L'alcohol és una droga psicoactiva, té una dosi letal accessible, i com a droga d'abús és actualment i a nivell global la que més repercussió té en la salut de l'individu que el consumeix, el seu entorn familiar i de feina, o la seva situació econòmica. El cànnabis no té una dosi letal accessible i, com a droga d'abús respecte a l'alcohol és molt més segura i no presenta hepatotoxicitat ni neurotoxicitat. Tots els estudis que es van publicant estan demostrant que alguns cannabinoides tenen propietats neuro i hepatoprotectores, a banda d'antioxidants. Són força els cannabinoides que s'estan estudiant per les seves propietats terapèutiques, per al tractament d'enfermetats neurodegeneratives, metabòliques, etc. a banda de les indicacions ja aprovades per la OMS com ara el tractament del dolor de qualsevol etiologia, les nàusees i vòmits provocats per la quimioteràpia, l'espasticitat, o per a incrementar la gana en quadres de caquexia associats al càncer o a la SIDA.

Si l'alcohol és una droga legal, el cànnabis també ho hauria de ser, doncs és una substància molt més segura i menys perjudicial per a la salut com a droga lúdica. Cal matitzar sempre la dosi, la freqüència de consum i el temps d'exposició, que en determinen l'ábus o el consum excessiu. Normalitzar el cànnabis hauria de ser una decisió científica, però el problema és que aquesta decisió l'han de prendre els polítics, i personalment crec que, a la majoria d'ells, això de la ciència els va massa gran. Tenen altres preocupacions, i obviament la nostra salut no és una d'elles. 

4- Beneficia "l'estatus” de prohibició en l'educació de les noves generacions sobre l'ús i coneixement de les drogues?

Jo penso que donar informació coherent sobre l'ús de les drogues és una qüestió ineludible. Però aquí trobem ja el primer problema: què és informació fiable i objectiva? Com a exemple, podem agafar diversos diaris del país i llegir-hi la mateixa notícia...És el mateix tema, la mateixa qüestió, però evidentment el resultat és força clar: diversitat d'anàlisi. Quan es tracta d'estudis científics, quan un estudi clínic demostra l'efectivitat d'un fàrmac, aquí no podem entrar en la diversitat d'anàlisi. Aquest és un dels problemes respecte el cànnabis amb què em trobo com a metge. Manquen molt estudis clínics que confirmin de manera científica quines patologies poden tractar-se amb cannabinoides, quins s'han de fer servir i en quines dosis. Però sóm conscients de les seves propietats terapèutiques per a diverses patologies, perquè s'utilitza des de fa milers d'anys amb finalitats curatives. I també perquè actualment s'està utilitzant de manera terapèutica amb resultats objectivables en diferents enfermetats, tot i que, malauradament, de manera il·legal a la majoria de països.

5- Com veus el futur de la marihuana medicinal a Espanya?

Doncs penso que supeditat al seu status de legalitat o il·legalitat. És molt més difícil tenir accés a una droga il·legal, tot i tractant-se d'investigació o experimentació. En aquest país tenim investigadors molt competents en aquest camp, però el camí és molt més dur en aquestes circumstàncies. Jo personalment penso seguir insistint en la que crec que és la realitat del cànnabis terapèutic.

Mariano amb l'equip de Pure seeds

6- Creus que les associacions d'usuaris de cànnabis que han proliferat darrerament cobreixen les necessitats de les persones que necessiten la marihuana com a teràpia?

No, a partir de cert moment, a les associacions hi ha hagut un descontrol evident en molts aspectes. Tots sabem que la filosofia inicial d'aquestes associacions no s'ha complert en molts casos. Manca molta informació sobre l'ús medicinal, sobre dosificar correctament, o sobre quines varietats poden resultar més útils en funció de cada patologia. Cal tenir molta cura d'un producte que serà consumit per a persones, ja sigui de manera lúdica o terapèutica

7- S'han atribuït propietats terapèutiques a la família de terpens que acompanya la nostra estimada planta. Tenen efectivament alguna funció terapèutica demostrada?

Si, per descomptat; d'entrada plantejo que els cannabinoides són terpenofenols. Per afinitat en quant a estructura molecular s'assemblen molt. Probablement, en una varietat de cànnabis en trobarem de 120 a 130, cadascun d'ells amb les seves característiques en quant a efectes. Cada un d'ells transmet un aroma i gust particulars. En les Haze, com la marihuana Easy Haze , és el Borneol el terpè principal; en les Skunk és el Pinè; en ambdós casos, l'olor serà molt característica i diferent. És la proporció de tots els terpens la que determina l'efecte final que té determinada varietat, i el gran nombre de subtils matisos que trobem en l'efecte del cànnabis: creatiu, socialitzant, introspectiu, euforitzant, sexual,...Tots sabem que la majoria de varietats índiques tenen un efecte més físic, relaxant i narcòtic que les satives. Doncs bé, això és degut a la presència del terpè Mircè, que pot trobar-se en un percentatge de fins el 60%, i que té un efecte relaxant i analgèsic. Realment penso que el resultat final de cada varietat de cànnabis depèn de la proporció de tots els seus principis actius, principalment cannabinoides i terpens.

8- Darrerament es parla força de consumir la marihuana fresca, sense  descarboxilar. ¿La forma àcida dels cannabinoides té potencial terapèutic?

Sabem que el THCA  (o THC en forma àcida) no té efecte psicoactiu. Aquest efecte ha d'anar lligat als receptors CB1, o GPR55 en el cas del THC, doncs és agonista d'ambdós, els activa. Aquests receprots es troben al Sistema Nerviós Central, i és a través d'aquests que el THC s'expressa. Si no hi ha efecte psicoactiu, seria lògic deduir que no s'activen aquests receptors del SNC.

També seria lògic pensar que la resta de receptors CB1 y GPR55 de la resta de l'organisme (doncs es troben en diferents teixits) tampoc són activats, doncs són exactament iguals als del SNC. Podria plantejar-se, doncs, la hipòtesi de que puguin actuar a través d'altres receptors encara no identificats.

D'altra banda, no hem d'oblidar que els endocannabinoides són àcids grasos, són molècules àcides. Podria tractar-se d'un probelma de dosis, i que les formes àcides dels cannabinoides siguin efectives a dosis més altes que en forma neutra o descarboxilada. El que sí que està clar és que es necessita més investigció en aquest tema, doncs podríem evitar l'efecte psicoactiu del THC o d'altres cannabinoides sense perdre altres efectes desitjables.

El doctor durant un seminari de THC Terapéutico

9- ¿Quina és la funció del THCV i com de difícil és trobar-lo en les varietats comercials de marihuana?

Interesant cannabinoide, és un antagonista del THC, és a dir, anul·la el seu efecte al menys parcialment. Entre les seves propietats terapèutiques hi ha la capacitat d'anul·lar l'increment de la sensació de gana que provoca el THC o el fet que en modifica l'efecte psicoactiu. Actualment s'està estudiant la seva aplicació en patologies neurodegeneratives, isquemia cerebral, transtorns del son, diabetis, enfermetats hepàtiques. És poc abundant, i es troba en algunes varietats africanes i de l'est d'Àsia; algunes Thais, Durban Poison, Ripped Bubba o la marihuana Fruity Jack  són varietats que en condicions òptimes de cultiu tenen alts percentatges de THCV.

10- Volem agraïr-te el temps que ens has dedicat i, sobre tot, felicitar-te per la gran tasca que fas amb tots els usuaris de marihuana, ja siguin medicinals o lúdics. Sense dubte, ha estat un plaer per al nostre equip poder col·laborar amb tu. T'agradaria acomiadar l'entrevista afegint quelcom?

També és un plaer per a mi, ja ho sabeu els que em coneixeu, col·laborar amb vosaltres i que compteu amb mi per a potenciar la recerca sobre l'ús terapèutic del cànnabis.

Estem en un moment important desde el punt de vista científic, doncs en poc temps tindrem a la vista estudis clínics que ens confirmaran de manera empírica quins cannabinoides, a quines dosis y en quins cicles de tractament seran útils per a les diferents patologies en estudi.

Cada vegada més cannabinoides estan en el punt de mira dels investigadors, que troben propietats terapèutiques per a diverses enfermetats en cannabinoides que es troben en percentatges molt baixos en la majoria de varietats conegudes. Cal afegir també que, realment, hi ha molt poques varietats analitzades, de les que de debò en coneixem el mapa de cannabinoides i terpens. Torno a insistir en la idea de que l'efecte final del cànnabis ve determinat per la complexa barreja de cannabinoides, terpens, flavonoides, etc., sent els terpens fortament determinants en el resultat final.

I reivindicar un cop més la normalització del cànnabis en el seu ús medicinal i lúdic.

CÀNNABIS LEGAL – consumeix de manera responsable, no barregis amb altres drogues.

Dr M. García de Palau

Comentaris a “Entrevista al Doctor García de Palau de THC Terapéutico” (0)

Vols donar la teva opinió sobre entrevista-al-doctor-garcia-de-palau-de-thc-terapeutico o tens algun dubte?

Per poder publicar els teus comentaris cal estar identificat com a usuari. Identifica't o dóna't d'alta com a usuari.

Sobre aquest blog cannàbic

Aquest és el blog del banc de llavors Philosopher Seeds. Està dirigit a majors de 18 anys.

Trobaràs informació sobre autocultivo de cànnabis, consells, trucs i notícies del sector de la marihuana.

Per a comprar llavors Philosopher Seeds i dels millors bancs europeus, pots consultar el nostre catàleg.


(+34) 972 099 409
(+34) 972 099 409
keyboard_arrow_up